Posted by: rojukene | märts 26, 2010

Üleskutse nobenäppudele

Kohe-kohe on algamas üks tore projekt. Selle eesmärk on rõõmustada neid meie sõjaväelasi, kes peavad jõulude ajal kodust kaugel olema. Täpsemalt – koome jõulukingituseks sõrmikuid neile, kes pühad Afganistanis rahu tagada püüdes veedavad! Tartu kandis olen koordinaatoriks mina, sellepärast ka postitus blogisse. Projekt toimub Naiskodukaitse kaudu, aga selles osalemiseks ei pea tingimata meie organisatsiooni kuuluma, võib ka täitsa niisama 🙂 On vaid mõned nõuded kinnastele endile ja seega lisan siia juurde ka täpsema info, mis minuni jõudnud on.

Kui huvi on, siis kirjuta mulle aadressil rojukene[at]yahoo.co.uk 🙂

* * *

Projekt „Kindad“ ehk jõulukingitus Afganistani-missioonil viibivatele sõduritele

Sihtgrupp: hea südamega naiskodukaitsjad kõikidest ringkondadest

Üldeesmärk: Projekti läbiviimise tulemusena kingitakse umbes 150-le Afganistanis viibivale sõdurile jõuludeks uhiuued, isetehtud, Eesti rahva toetust ja häid soove sisaldavad sõrmkindad

Õpieesmärk: Projekti lõppedes teab naiskodukaitsja oma kodukandi rahvuslikke kindakirju/ -mustreid ning oskab kududa sõrmkindaid.

Tulemus on rahuldav, kui naiskodukaitsja:
1) mäletab vähemalt 1 oma kodukandi kindakirja või muud rahvuslikku motiivi;
2) koob 1 paari sõrmkindaid:

 • kasutades Afganistani maastiku ja KV kõrbevormiga sobivat värvi lõnga (põhivärv: beež, pruun, khakiroheline, hall; muster: põhivärvidest mõni teine värv või valge, must, jm mitte väga erksad värvid);
 • kududes kindalabale oma kodukandi rahvuslikke motiive või kindakirja;
 • kinnitades kindad omavahel paari vähemalt 10 cm pikkuse lõngajupi või kootud silmusteketi või muu sobiva nööritaolise esemega;
 • lisades kindapaarile väikese kaardikese heade soovide ja infoga, mis Eestimaa kandist ja kes selle paari kudus (võib ka ju kirjutada lihtsalt et naiskodukaitsja näit Sakalast jne, kui ei soovi oma isikut avaldada)

Märkused:

NB! Sõrmikud võivad olla ka nn pätikindad ehk poolikute sõrmedega – siis kaob ka mure sõrmede pikkuse suhtes….ja v-o meeldiksidki sõduritele sellisena rohkem…

Värvivaliku põhjenduseks on asjaolu, et tegemist on meestega (väga erksaid värve nad ilmselt nagunii ei kannaks) ning et nad saaksid neid kindaid kanda ka oma missiooni jooksul (näit baasis vabal ajal) oleks mõistlik neid värvitoone sobitada nende riietusega (kõrbevorm) ning maastikuga ( et neid liiga kaugele näha poleks :P).

Rahvuslikku motiivi soovitati just KV teenistujate poolt, kuna sellega eristuvad Eesti kindad kõikidest teiste riikide omadest ning ehk tekitab ka sõdurites sooje mälestusi kodukandist.

NB! Võib kududa nii kindakirja (täiesti piisav on ainult käelabale kirja kudumine, sõrmed võivad ikka olla ühevärvilised) kui ka lihtsalt üksiku rahvuslikku motiivi labaosale.

Kinnaste kinnitamine omavahel paaridesse on eelkõige selleks, et paarilised segi ei läheks ja et neid saaks jõulupeo ajaks nööri külge riputada sõduritele näitamiseks ja uurimiseks ning seejärel saavad nad ise valida endale kõige südamelähedasema kindapaari (see on samuti KV teenistujate idee ja sellest tulenev palve, mille ma usun, et võiksime ehk täita..?)

Tähtaeg: 1. november 2010

Projekti soovituslikud etapid:

1) Uurimisfaas: uurida välja kohalikud (maakonna, kihelkonna) kindakirjad-mustrid. KV poolne vihje: teatud kindakirjad on nö kaitsemärke sisaldavad (näit Muhu mänd, ilmselt kõik ristikirjad…)

  Võimalikud uurimisallikad:

  • Aino Praakli raamatud (Kirikindad I ja II – need küll väljamüüdud, aga raamatukogudest leiate ikka, Kirikindaid Setumaalt, Kirikindaid Virumaalt);
  • emad-vanaemad;
  • kohalikud arhiivid, vanad kindad;
  • kohalikud käsitööseltsid ( maakonna Naisühenduste Ümarlaudade juurest leiate).

   2) Väljaõppefaas: motivatsiooniõhtu raames tutvustada leitud kindakirju ning õpetada sõrmikute kudumistehnikat.

   3) Täideviimise faas: sõrmikute kudumine üksinda kodus, kudumisõhtul kõik koos, motivatsiooniõhtul, jt Naiskodukaitse üritustel.

   4) Lõppfaas: koguda kokku kõik ringkonnas kootud kindad ning saata Naiskodukaitse peakorterisse ehk Naiskodukaitse esinaise kabinetti, kust saadetakse üle Eesti ringkondadest kokku kogutud kindapaarid edasi KV Logistikakeskuse Tervisekeskuse sotsiaalse ja psühholoogilise toetuse jaoskonda, kes need omakorda Afganistani kohale toimetab.


      Responses

      1. Huvitav projekt! Kas olete ka uurinud, missugune on sealsete ajateenijate kindasuuruste jaotus? Kui veel ei ole, võiks uurida ja kudujatega kooskõlastada nt kuduja avaldab soovi, organiseerija vaatab online nimekirjast, mis suurust vaja on, edastab kudujale suuruse ja paneb kirja et see valmimas (või kuduja saab ise kuskil vaadata ja registreerida). Nii on suurem tõenäosus, et iga sõdur leiab kindad, mis talle ka KÄTTE MAHUVAD + suuruse järgi on neil lihtsam otsida.
       Jõudu!

       • Hm, ajateenijaid ei ole seal küll nüüd mitte ühtegi, hoidku selle eest…

        Ja kindasuuruste jaotus tuleb siiski üsna umbes teha, kuna esiteks pole selle satsi väljaõpe vist veel alanudki (tõlge: pole kellegi pealt mõõtu võtta) ja teiseks tuleks sel juhul juba lausa üleriigiliselt koordineerida, et teie koote seda numbrit ja teie teist… tuleb lihtsalt loota parimat ja vajadusel kasutada käepärast olevaid meestuttavaid, et suurust hinnata.

        Kui ma jõuan, teen ise lausa mitu paari ja eri suurustes…


      Räägi mulle midagi...

      Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

      WordPress.com Logo

      Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

      Twitter picture

      Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

      Facebook photo

      Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

      Google+ photo

      Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

      Connecting to %s

      Kategooriad

      %d bloggers like this: