Posted by: rojukene | jaanuar 10, 2008

Palju vastuseta küsimusi…

Veidi aega tagasi lõpetasin LOTR III vaatamise. Selle pika variandi ikka. Uskumatu, aga ma polnud seda siiani näinud. Mõned kohad tulid küll tuttavad ette, kuid see võib olla tingitud asjaolust, et ma olen korduvalt raamatu läbi lugenud ning päris palju YouTube’is kolanud. Võimalik ka, et see on millalgi telekast taustaks jooksnud, kui ma pole saanud sellesse süveneda, aga igatahes nägin ma ta nüüd ära.

Miks on nii, et seesugune sõprus, truudus, mehisus, vaprus ja armastus on olemas vaid kellegi peas, kes selle juhuse tahtel paberile panna oskab, kui sarnast mõõtu kannatusi kohtab ka meie maailmas igal sammul? Loomulikult ei jookse keegi siinkandis maagilisi sõrmuseid laava sisse viskama, kuid kaotusi, surma, valu, pettumusi, ahastust ja reetmisi on meil rohkem kui küll. Mõne elus ehk rohkem, teisel vähem. Kaalukausid on kohutaval kombel tasakaalust väljas.

Päris lõpus, kui kõik on tehtud ja kirja pandud, läheb Frodo koos haldjatega minema, kuna ta ei sobi enam kääbikumaailma. Sam on paremini kohanev, kuid ma ei taha mõeldagi, milline poolekskistuse tunne tal võis sel hetkel olla, kui Frodo laeva poole sammus. Aga Merry ja Pippin? Nemad ei sobitu ju samuti enam pilti, kuid kaasa võeti ainult üks, see iseloomult ehk kõige äpumgi. Või selles asi oligi – teised olid temast tugevamad ning suutsid hakkama saada, kuid tema mitte? Mida peavad aga tegema need, kelle konksud ja kidad ei sobitu sellesinatse maailma külge, kus me elame, ning kelle jaoks ei tule iialgi haldjalaeva? Kas see ongi enesetappude tõeline põhjus – inimene ei haaku kuhugi, seega pole tal millestki kinni hoida ning miski ei hoia ka teda kinni? Kas enesetapja astub endalt elu võttes oma haldjalaevale või on laev vaid tema kujutluses ning tegelikult löövad lained ta pea kohal kokku ja teda lihtsalt ei ole enam? Kas seal ongi mingit vahet? Kas äraminek on lahendus, olgu see “ära” kus iganes? Kas need, kes on näinud mõnd teist reaalsust, kohanevad üldse kunagi selle “päris” maailmaga, kus elavad kõik teised?

How do you pick up the threads of an old life? How do you go on… when in your heart you begin to understand… there is no going back? There are somethings that time cannot mend… some hurts that go too deep… that have taken hold.

Advertisements

Responses

 1. Ega see Jussi olukord ikka nii hull olla saanud, rõve küll aga tal oli naine kodus ootamas, see küll filmis ei kajastu aga tegelikult peale roosi surma läks Juss ka läände haldjate juurde elama.

  Aga käest lipsanud teeraja kättesaamine on raske ja vaevarikas. Näituseks see, kes on olnud pikalt haige ja lõpuks tervenunud, võib päris kaua aega vaeva näha õppimaks elama ilma haiguseta. Aga lootusetu see asi pole kõik tuleb tasapisi – kui ainult aega oleks. Aeg on midagi mida kellelgi ülearu pole.

  Eks neid haldjalaevu ole mitmesuguseid. Kõigile nagunii kohta nendel ei ole. Niiet tuleb ikka ise laev valmis teha ja sõber kaasa võtta

 2. Seda ma silmas pidasingi, et ta armastas ju mõlemat ja kuigi ta hiljem järgi läks, oli see siiski HILJEM ning tol hetkel ta seda ju ei teadnud veel.

  Mis puutub sellesse “tagasi minemisse”, siis.. need, kes Nõukogude armee koosseisus Afganistanis käisid, pole ju siiani enamasti päris korras, kuigi nad on juba päris kaua rahuajal elanud. Mis toimub nende inimeste peas, kes on lähiajal missioonidel käinud ja pidanud oma surnud kaaslasi sõjaväljalt ära tooma, me ei tea.

  Viimase lõigu osas ei jää muud üle kui täielikult nõustuda…

 3. Oli mingi onu, kes kirjutas inimkonna pidevast moraalsest allakäigust… Keskaegses Jaapanis oli ka kunagi nii, et samurai sõna maksis – kirjalik leping oleks solvav olnud…

  Frodo oli unistaja, kelle sidemed selle maailmaga ei olnudki nii tugevad kui teistel. Juba noorusaegadel kibeles ta rändama ja haldjatega kohtuma, mis kääbiku puhul on üsna uhhuu 😛 Minu meelest tekkis tõsine lõhe Frodo ja selle maailma vahele juba siis, kui ta Weathertopil haavata sai – st ta muutus tagasipöördumatult osaks Sõrmuse maailmast. Hävitades Sõrmuse kaotas ta ikkagi ka osa iseendast.
  The world is twisted in that way.

  Kas saabki olemas olla tagasi minemist? Lõppude lõpuks saame minna ainult edasi. Seda tegidki Sam, Merry ja Pippin, kes muide kõik tänu suurtele kogemustele saavutasid Kääbikla kogukonnas silmapaistvad positsioonid.

  Kui ma ei eksi, siis kusagil lisas oli kirjas ka see, et ka Gimli ja Legolas seilasid Läände, kuna Gimli igatses Galadrieli järgi 😀

 4. Mulle tundub pigem, et Gimli ja Legolas seilasid läände, kuna päkapiku ja haldja.. khm.. sõprus ei olnud kuidagi aktsepteeritav 😛

 5. No igal juhul tähendas see seda, et Gimli oli üks pervy elf-fancier. Pealegi palju sellel Galadrielil ja Legolasel ikka vahet oli – üks oli mehelik naine ja teine – nojah 😀

 6. Gimli polnud elf-fancier. Frodo oli näiteks segavereline osake haldjat ja osake kääbakut et keegi Frodo esivanem oli elf-fancier. Onu Bilbo oli ka segavereline ja nati metsapoole, kõik teadsid seda.

  Gimli ja Legolase värk on ülepea ülehinnatud. Külapoodide ümber sumisevad ka peamiselt mehed päevast päeva. Ja nende suhteid niimoodi – nojah küll ei üldistata. Pealegi päkapikud erninevalt haldjatest olivad ikka surelikud. Ja surelikuks olemise juurde kuulub ilmne vastumeelsus suremise vastu. Ja mis võiks veel parem olla kui mööda saata üks igavik haldjate seltsis kuni maailm murtakse ja uuesti tehakse?

  Merry ja Pippin said suurepärased postisioonid aga peale seda kui Sam leebet tegi panid need ka kes Rohanisse ja kes Gondorisse ajama. Loogiline järeldus – sa kuulud sinna kuhu sa kuulud ja alati pole see koht mitte see kus sünnid ja kasvad.

 7. Muide, Sinu kommentaar kandis selles blogis järjekorranumbrit 666 😛

 8. seda tuleks tähistada. kohe tugevalt tähistada…

 9. Ma lähen täna Zavvi, eks ma siis tähistan natuke seda ka 😉

 10. […] ulatanud blogi. Teemad: pere – “Ühe mehe lugu“, vanaisa matusekõne sõprus – “Palju vastuseta küsimusi“, jätkuvalt vastamata armastus – “Hope of Deliverance“, jätaks kommenteerimata […]


Räägi mulle midagi...

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: